De første skjermbildene fra Dead Island imponerte ingen. Jeg husker selv at jeg redigerte dem inn i et nummer av Gamereactor for flere år siden. Men så kom traileren. En trailer som fikk en armada av gamere på internett til å gå amok.
Kjip start
Faren med å få et eksternt selskap til å lage en fantastisk regissert trailer til et spill er jo selvsagt at grafikken, stemningen og innholdet i traileren ikke nødvendigvis har så mye å gjøre med innholdet i selve spillet. Men traileren gjorde jobben sin, den fikk millioner av gamere til å notere seg Dead Island, og spillet gikk fra å være ubetydelig og ukjent til å bli en av de mest etterlengtede titlene i år. Hvorvidt det blir et av årets beste spill tør jeg ikke å spå ennå. Jeg sitter igjen med ganske delte meninger etter en time med spillet.
Det begynner nemlig ganske dårlig. Etter å ha valgt en av fire figurer (valget falt på rap-stjerna Sam B, som er best med nærkampvåpen) må jeg lide meg gjennom en filmsekvens der Sam drikker seg dritings på et diskotek og kollapser i en seng. Morgenen etter er alarmsystemet på hotellet aktivert, og ber Sam om å komme seg til nødutgangen.
Kvinnen med ljåen
Men Sam har det slett ikke travelt. Underveis blir jeg nemlig oppfordret til å åpne alt jeg kommer over av kofferter og søppeltønner, slik at jeg kan plukke opp teipbiter, deodorantflasker og et par dollarsedler her og der. Looting, kalles det på fagspråket, men når spillet prøver å stresse meg til å forlate hotellet, og samtidig oppfordrer meg til å gå møysommelig gjennom kofferter som er stablet overalt for å stjele deodorant, blir jeg forvirret.
Bedre blir det ikke når jeg snubler inn på et hotellrom og finner to lik. Ved siden av likene ligger en øks som jeg veldig gjerne har lyst til å ta med meg da korridorene er fulle av blod og det virker som noe grusomt har skjedd. Men nei, spillet nekter meg å plukke den opp. Jeg kan vist bare plukke opp deodorant og teip.
Etter noen turer opp og ned i etasjer og gjennom korridorer begynner den opprinnelige skumle følelsen å gi seg, og erstattes av apati. Helt til jeg finner utgangen og plutselig befinner meg i et tropisk paradis. Jeg ender opp hos en gjeng med overlevende som har forskanset seg i en hytte på stranda, og blir sendt ut for å redde lederen deres som er i kamp mot noen zombier.